دهکده ایران انتشار برنامه اخبار اقتصادی و بازرگانی

دهکده: ایران انتشار برنامه اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی چرا پیش فروش سکه گران شد؟

گرچه تاکنون بانک مرکزی توضیحی در رابطه با علت زیاد کردن قیمت سکه در پیش فروش آن اعلام نکرده هست، ولی بررسی‌ها حاکی از اثر گرانی دلار در مدت اخیر در این تصمیم با

چرا پیش فروش سکه گران شد؟

چرا پیش فروش سکه گران شد؟

عبارات مهم : بازار

گرچه تاکنون بانک مرکزی توضیحی در رابطه با علت زیاد کردن قیمت سکه در پیش فروش آن اعلام نکرده هست، ولی بررسی ها حاکی از اثر گرانی دلار در مدت اخیر در این تصمیم بانک مرکزی دارد.

به گزارش ایسنا، با تصمیم بانک مرکزی از امروز (شنبه) قیمت پیش فروش سکه در دو سررسید شش ماهه و یکساله زیاد کردن یافته هست، به طوری که هر قطعه سکه تمام بهار آزادی که تا پیش از این با قیمت یک میلیون و ۴۰۰ هزار یکساله پیش فروش می شد به یک میلیون و ۴۷۵ هزار تومان رسید و هر قطعه در سررسید یکساله از یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان زیاد کردن قیمت دارد.

در رابطه با این که آیا قیمت پیش فروش را بانک مرکزی زیاد کردن داد فعلا اطلاعاتی از این بانک به دست نیامده است و اطلاعیه ای هم در این باره ندارد، ولی پرس وجوی عنوان از بعضی مسئولان مربوطه و همچنین کارشناسان بازار سکه و ارز از این حکایت دارد که اوضاع بازار موجب عوض کردن قیمت پیش فروش شده است هست. این در حالی است که دلار عامل مهم تعیین کننده قیمت سکه به حساب می رود و با در نظرگرفتن این که بانک مرکزی پیش فروش سکه در ۲۸ بهمن ماه را با قیمت دلار حدود ۴۷۰۰ شروع کرد، اکنون با رشد حدود ۴۰۰ تومانی که دلار داشته و تا ۵۱۰۰ تومان در بازار معامله می شود، باعث زیاد کردن قیمت ذاتی سکه شده است هست. به طوری که در حال حاضر قیمت ذاتی سکه حدود یک میلیون و ۵۷۰ هزار تومان تخمین زده می شود، بنابراین با توجه به رشدی که نسبت به قیمت پایه در وقت پیش فروش داشته زیاد کردن قیمت در پیش فروش نیز منطقی به نظر می رسد.

چرا پیش فروش سکه گران شد؟

در حال حاضر قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی تا یک میلیون و ۷۲۰ هزار تومان در بازار به فروش می رسد که این قیمت در مقایسه با حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در آخر سال قبل نزدیک به ۱۲۰ هزار تومان زیاد کردن دارد. این در شرایطی است که جهت سکه بیش از ۱۲۰ هزار تومان حباب آینده نگری می شود.

اما تصمیم بانک مرکزی جهت زیاد کردن قیمت پیش فروش هرچند که از نظر کارشناسان مربوطه در حوزه سکه و ارز منطقی به نظر می رسد، ولی چندان اقتصادی نیست، آیا که در هر صورت سود ناشی از این سرمایه گذاری را جهت مخاطبان تا حدی کم کردن می دهد و حداقل در مقایسه با قیمت های فعلی و همچنین قیمت ذاتی سکه سود کم کردن دارد. با این وجود خریداران سکه پیش فروش باید در انتظار تحولات آینده بازار و قیمت های نهایی در وقت سررسید باشند.

گرچه تاکنون بانک مرکزی توضیحی در رابطه با علت زیاد کردن قیمت سکه در پیش فروش آن اعلام نکرده هست، ولی بررسی‌ها حاکی از اثر گرانی دلار در مدت اخیر در این تصمیم با

حراج برقرار شد

در سوی دیگر با در نظرگرفتن این که حراج سکه از آخر سال گذشته به علت تعطیلات نوروزی متوقف شده است بود، بار دیگر از امروز در بانک کارگشایی شروع شده است و متقاضیان می توانند از ساعت ۳ تا پنج عصر در این حراجی شرکت کنند که در روزهای زوج برگزار می شود. در حراج سکه قیمت های پایه از سوی بانک مرکزی اعلام و در نهایت به بالاترین قیمت به همراه ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده فروش می رود. بسته های ۵۰ تایی و ۱۰۰ تایی نیم و تمام بهار آزادی در حراج سکه عرضه می شود.

واژه های کلیدی: بازار | مرکزی | میلیون | سررسید | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs